Staff Directory

  1. Home
  2. About Us
  3. Staff Directory

The services we provide are dependent on our dedicated and talented staff who have a commitment to Distance Education. Our teachers are QLD Registered Teachers, with relevant subject and teaching experiences that share the school community’s strong Christian and Family values.

Executive Leadership Team

  • Leadership Staff Graeme Johnston Principal Graeme Johnston fun photo

    Graeme Johnston

    Executive Principal

  • Douglas Stuart Adams Deputy Principal Senior Studies 11 - 12 Douglas Stuart Adams fun photo

    Douglas Stuart-Adams

    Deputy Principal Senior School

  • Leadership Staff Rita Rosehr Rita Rosehr fun photo

    Rita Rosehr

    Deputy Principal Curriculum P – 10

  • Leadership Staff Leesa Chalmers Leesa Chalmers fun photo

    Leesa Chalmers

    Deputy Principal Learning Enrichment P – 12

  • Leadership Staff Warren Spooner Warren Spooner fun photo

    Warren Spooner

    Pastoral Director

  • Leadership Staff Jade Birkmyre Jade Birkmyre fun photo

    Jade Birkmyre

    Business Manager

  • David Cathcart David Cathcart fun photo

    David Cathcart

    IT Manager / Programmer

Management

  • Mark Dunnett Mark Dunnett fun photo

    Mark Dunnett

    RTO Manager

  • Admin Staff Drew Birkmyre Drew Birkmyre fun photo

    Drew Birkmyre

    Operations Manager

  • Jordi Mir Jordi Mir fun photo

    Jordi Mir

    Film and Media Manager

Curriculum Team

  • Jason Marshall Jason Marshall fun photo

    Jason Marshall

    Curriculum Coordinator   P – 2

  • Melanie Griffith Melanie Griffith fun photo

    Melanie Griffith

    Curriculum Coordinator   3 – 6

  • Jonathan Watson Jonathan Watson fun photo

    Jonathan Watson

    Curriculum Coordinator   7 – 9

  • Alison Morgan-Moore Alison Morgan-Moore fun photo

    Alison Morgan-Moore

    Curriculum Writer

  • Brenda Hides South Brisbane Area Teacher Brenda Hides fun photo

    Brenda Hides

    Curriculum Writer

  • Cathrine Francis Cathrine Francis fun photo

    Catherine Francis

    Curriculum Writer

  • Cecile Archer Cecile Archer fun photo

    Cecile Archer

    Curriculum Writer

  • Darren Postema Darren Postema fun photo

    Darren Postema

    Curriculum Writer

  • Erinna Maricich Sunshine Coast Area Teacher

    Erinna Maricich

    Curriculum Writer

  • Jacqui Alexis Jacqui Alexis fun photo

    Jacqui Alexis

    Curriculum Graphic Designer / Curriculum Assistant

  • Miriam Lili fun photo

    Miriam Lili

    Curriculum Writer

  • Nadine Fleming Nadine Fleming fun photo

    Nadine Fleming

    Curriculum Writer

  • Tania Viljoen Curriculum Writer Tania Viljoen fun photo

    Tania Viljoen

    Curriculum Writer

Heads of Department

  • Annaliese Girard Gold Coast / South Brisbane Area Teacher

    Annaliese Girard

    Head of HASS P-6

  • Adam Doyle fun photo

    Adam Doyle

    Head of Maths 7 – 12

  • Ben Mitchell

    Ben Mitchell

    Head of Technologies P – 10

  • Cathrine Francis Cathrine Francis fun photo

    Catherine Francis

    Head of Primary Science

  • Diana Braybrooke Ipswich Area Teacher / Senior Secondary English Teacher Diana Braybrooke fun photo

    Diana Braybrooke

    Head of HASS 7-9

  • Jonathon Scoones

    Head of Arts P to 10 / Resource EDU Systems Coordinator

  • Jonathan Watson Jonathan Watson fun photo

    Jonathan Watson

    Head of HPE P – 10

  • Kerry Nemcansky

    Kerry Nemcansky

    Head of Primary Maths

  • Rachael Adamson Head of HASS 7 - 12

    Rachael Adamson

    Head of HASS 10 – 12

  • Jenny Thornton Head of Science 7 - 12 Jenny Thornton fun photo

    Jenny Thornton

    Head of Science 7 – 12

  • Linda Gell Area Teacher Head of Languages Linda Gell fun photo

    Linda Gell

    Head of Languages (LOTE) P – 10

  • Roxanne Blank Head of English P - 10 Roxanne Blank fun photo

    Roxanne Blank

    Head of English P – 10

Pastoral Care Team

  • Leadership Staff Warren Spooner Warren Spooner fun photo

    Warren Spooner

    Pastoral Director

  • Admin Staff Barbara Walton Barbara Walton fun photo

    Barbara Walton

    PA to Pastoral Director

  • Raejene Stewart School Chaplain Raejene Stewart fun photo

    Raejene Stewart

    School Chaplain, North Brisbane / Sunshine Coast

  • Julie Faint Sunshine Coast and Wide Bay Regional Coordinator and Area Teacher Julie Faint fun photo

    Julie Faint

    Sunshine Coast and Wide Bay Regional Coordinator

  • Paul Pardede Ministry Trainer / Brisbane West Regional Coordinator Paul Pardede fun photo

    Paul Pardede

    Ministry Trainer, West Region Regional Coordinator

  • Melita Spencer Far North Queensland Regional Coordinator and Area Teacher Melita Spencer fun photo

    Melita Spencer

    Far North Queensland Regional Coordinator

  • Daniel Rush Daniel Rush fun photo

    Daniel Rush

    Outdoor Education Coordinator, Duke of Edinburgh

  • Iris Hall North Brisbane Regional Coordinator and Area Teacher

    Iris Hall

    North Brisbane Regional Coordinator

  • Cherie Csikos South Brisbane Regional Coordinator and Area Teacher Cherie Csikos fun photo

    Cherie Csikos

    South Brisbane Regional Coordinator

Primary and Secondary Teachers

  • Elizabeth Sas

    South Brisbane / Gold Coast Area Teacher

  • Sam De Ruiter South Brisbane / Ipswich Area Teacher Sam De Ruiter fun photo

    Sam De Ruiter

    Ipswich Area Teacher

  • Valissa Bauer Toowoomba Area Teacher

    Valissa Bauer

    Toowoomba / Gold Coast Area Teacher

  • Annaliese Girard Gold Coast / South Brisbane Area Teacher

    Annaliese Girard

    Gold Coast / Area Teacher

  • Nick Smart South Brisbane Area Teacher Nick Smart fun photo

    Nick Smart

    Gold Coast Area Teacher

  • Joy Bloomfield Joy Bloomfield fun photo

    Joy Bloomfield

    Toowoomba Area Teacher

  • Cherie Csikos South Brisbane Regional Coordinator and Area Teacher Cherie Csikos fun photo

    Cherie Csikos

    South Brisbane Area Teacher

  • Christine Doyle Sunshine Coast Area Teacher / Lead Teacher Primary Mathematics P - 6 / On boarding Team

    Christine Doyle

    Sunshine Coast Area Teacher

  • Sue Hay Sue Hay fun photo

    Sue Hay

    Maths Teacher

  • Sharny Chapman

    Sharny Chapman

    Sunshine Coast Area Teacher

  • Leisa Stevenson

    Mackay / Rockhampton Area Teacher

  • Odette Watson

    Odette Watson

    Maths Teacher

  • Utako Ita Utako Ita fun photo

    Utako Ito

    Japanese Teacher

  • Tim McDonald

    Tim McDonald

    Sports Event Coordinator

  • Maria Santiago Maria Santiago fun photo

    Maria Santiago

    Ipswich Area Teacher

  • Christine Scott Certificate III Business Trainer/South Brisbane Area Teacher Christine Scott fun photo

    Christine Scott

    South Brisbane Area Teacher

  • Karl Moy Karl Moy fun photo

    Karl Moy

    Ipswich / Lockyer Area Teacher

  • Brenda Hides South Brisbane Area Teacher Brenda Hides fun photo

    Brenda Hides

    South Brisbane Area Teacher

  • Paul Pardede Ministry Trainer / Brisbane West Regional Coordinator Paul Pardede fun photo

    Paul Pardede

    West Region Regional Coordinator

  • Julie Faint Sunshine Coast and Wide Bay Regional Coordinator and Area Teacher Julie Faint fun photo

    Julie Faint

    Sunshine Coast and Wide Bay Regional Coordinator

  • Mark Ogilvie Mark Ogilvie fun photo

    Mark Ogilvie

    Warwick Area Teacher

  • Melita Spencer Far North Queensland Regional Coordinator and Area Teacher Melita Spencer fun photo

    Melita Spencer

    Far North Queensland Regional Coordinator

  • Tygue Crawford Tygue Crawford fun photo

    Tygue Crawford

    Maths and Science Teacher

  • Margaret Rivers Margaret Rivers fun photo

    Margaret Rivers

    South Burnett Area Teacher

  • Ann Maree Lee

    Ann Maree Lee

    South Burnett / Kingaroy Area Teacher

  • Darren Postema Darren Postema fun photo

    Darren Postema

    Music Teacher

  • Iris Hall North Brisbane Regional Coordinator and Area Teacher

    Iris Hall

    North Brisbane Area Teacher

  • Kim Boukouvalas

    Kim Boukouvalas

    Gold Coast Area Teacher

  • Miriam Lili fun photo

    Miriam Lili

    Science Teacher 7 – 8

  • Eliza Jones

    North Brisbane / Sunshine Coast Area Teacher

  • Lisa Burton North Brisbane Area Teacher

    Lisa Burton

    North Brisbane Area Teacher

  • Katie Voigt North Brisbane Area Teacher Katie Voigt fun photo

    Katie Voigt

    North Brisbane Area Teacher

  • Jenny Latham North Brisbane Area Teacher Jenny Latham fun photo

    Jenny Latham

    North Brisbane Area Teacher

  • Mark Officer Wide Bay Area Teacher

    Mark Officer

    Wide Bay Area Teacher

  • Corinna Rhodes

    Toowoomba Area Teacher

  • Tania Nicholson South Brisbane Area Teacher

    Tania Nicholson

    South Brisbane Area Teacher

  • Andrew Ashton fun photo

    Andrew Ashton

    South Brisbane Area Teacher

  • Samantha Kelley South Brisbane Area Teacher

    Samantha Kelley

    South Brisbane Area Teacher

  • Mark Duprez South Brisbane Area Teacher Mark Duprez fun photo

    Mark Duprez

    Beaudesert / South Brisbane Area Teacher / Music Teacher

  • Fay Muirhead Sunshine Coast Area Teacher Fay Muirhead fun photo

    Fay Muirhead

    Sunshine Coast Area Teacher

  • Area Teacher Nikki Van Den Ende Nikki Van Den Ende fun photo

    Nikki Van Den Ende

    Gold Coast Area Teacher

Senior Secondary Teachers

  • Nadia Janse van Rensburg Senior Psychology Teacher/ South Brisbane Area Teacher

    Nadia Janse van Rensburg

    Senior Psychology Teacher

  • Louisa Lowe Senior Essential Mathematics Teacher Louisa Lowe fun photo

    Louisa Lowe

    Senior Essential Maths Teacher

  • Bibi Thomas Senior Maths & Science Teacher

    Bibi Thomas

    Senior Chemistry and Biology Teacher

  • John Furnivall Senior Business Teacher / North Brisbane Area Teacher John Furnivall fun photo

    John Furnivall

    Senior Business Teacher

  • Brent Campfens Brent Campfens fun photo

    Brent Campfens

    Senior Essential Maths Teacher

  • David Ensigner David Ensinger fun photo

    David Ensinger

    Senior Maths Methods Teacher

  • Jenny Thornton Head of Science 7 - 12 Jenny Thornton fun photo

    Jenny Thornton

    Senior Science and Year 12 Biology Teacher

  • Adam Doyle fun photo

    Adam Doyle

    Senior Maths Teacher

  • Senior Maths & Physics Teacher Kristoff Todd fun photo

    Kristoff Todd

    Senior Physics Teacher

  • Kaitlyn Westbrook Senior English Teacher Kaitlyn Westbrook fun photo

    Kaitlyn Westbrook

    Senior English Teacher

  • Kylie Taylor Senior Essential English Teacher Kylie Taylor fun photo

    Kylie Taylor

    Senior Essential English Teacher

  • Rachael Adamson Head of HASS 7 - 12

    Rachael Adamson

    Senior Ancient History Teacher

  • Soffia Scarano Soffia Scarano fun photo

    Soffia Scarano

    Senior Visual Arts Teacher

  • Kris Naiker Future Pathways Officer

    Kris Naiker

    Future Pathways Officer 10 – 12

VET Team

  • Mark Dunnett Mark Dunnett fun photo

    Mark Dunnett

    RTO Manager

  • Mary Jane Dunnett Mary Jane Dunnett fun photo

    Mary-Jane Dunnett

    PA to RTO Manager and RTO Administration

  • Christine Scott Certificate III Business Trainer/South Brisbane Area Teacher Christine Scott fun photo

    Christine Scott

    Certificate III Business Trainer

  • Paul Pardede Ministry Trainer / Brisbane West Regional Coordinator Paul Pardede fun photo

    Paul Pardede

    Ministry Trainer, West Region Regional Coordinator

  • Daniel Rush Daniel Rush fun photo

    Daniel Rush

    Outdoor Education Coordinator, Duke of Edinburgh

  • Josh McPherson

    Joshua McPherson

    Head of IT Support

  • Kris Shotam ICT Trainer Kris Shotam fun photo

    Kris Shotam

    ICT Trainer

  • Rosie Spooner fun photo

    Rosie Spooner

    Screen and Media Trainer

Learning Enrichment Team

  • Leadership Staff Leesa Chalmers Leesa Chalmers fun photo

    Leesa Chalmers

    Deputy Principal Learning Enrichment P – 12

  • Admin Staff Robyn Burns Robyn Burns fun photo

    Robyn Burns

    PA to Deputy Principal Learning Enrichment

  • Sheryl Bergel Learning Enrichment Sheryl Bergel fun photo

    Sheryl Bergel

    Learning Enrichment Coordinator QCIA AARA 10 – 12

  • Tammy Easton Learning Enrichment P - 10

    Tammy Easton

    Learning Enrichment Coordinator P – 10

  • Jacqueline Du Toit fun photo

    Jacqueline Du Toit

    Learning Enrichment Teacher

  • Kylie Hitz Kylie Hitz fun photo

    Kylie Hitz

    Learning Enrichment Teacher

  • Christine Doyle Sunshine Coast Area Teacher / Lead Teacher Primary Mathematics P - 6 / On boarding Team

    Christine Doyle

    Learning Enrichment Extension Teacher

  • Annah Dicuwollah Gold Coast Parent Learning Assistant (PLA)

    Annah Dicuwollah

    Learning Assistant

  • Louise Vicary fun photo

    Louise Vicary

    Learning Assistant

  • Sarah Van der Walt Sarah Van der Walt fun photo

    Sarah Van der Walt

    Learning Assistant

Admin Staff

  • Admin Staff Rhoda Venter Rhoda Venter fun photo

    Rhoda Venter

    PA to the Executive Principal

  • Admin Staff Barbara Walton Barbara Walton fun photo

    Barbara Walton

    PA to Pastoral Director

  • Admin Staff Robyn Burns Robyn Burns fun photo

    Robyn Burns

    PA to Deputy Principal Learning Enrichment

  • Jenny McFall

    Jenny McFall

    PA to Deputy Principal Senior School

  • Admin Staff Drew Birkmyre Drew Birkmyre fun photo

    Drew Birkmyre

    Operations Manager

  • Admin Staff Grace Squires

    Grace Squires

    Human Resources Officer

  • Admin Staff Liz Nasmyth Liz Nasmyth fun photo

    Liz Nasmyth

    Business Support Officer

  • Admin Staff Melanie Nicholas Melanie Nicholas fun photo

    Melanie Nicholas

    Student Services / Reception

  • Caitlin Bouchier fun photo

    Caitlin Bouchier

    Receptionist

  • Leah Mangold PR/Marketing Officer Leah Mangold fun photo

    Leah Kollen

    PR/Marketing Officer

  • Admin Staff Shene Lutton Shene Lutton fun photo

    Shené Lutton

    Graphic Designer / Marketing Assistant

  • Kristin Orwin Events Coordinator. Kristin Orwin fun photo

    Kristin Orwin

    Events Coordinator

  • Admin Staff Yull im Kim Yull im Kim fun photo

    Yull im Kim

    Finance Officer

  • Admin Staff Yun Kim Yun Kim fun photo

    Yun Kim

    Finance Officer

  • Josh McPherson

    Joshua McPherson

    Head of IT Support

  • Isaac Klazinga Isaac Klazinga fun photo

    Isaac Klazinga

    IT Support Assistant

  • Jeremie Alexis Jeremie Alexis fun photo

    Jeremie Alexis

    Integration Analyst

  • Jordi Mir Jordi Mir fun photo

    Jordi Mir

    Film and Media Manager

  • Admin Staff Ben Gallaher Ben Gallaher fun photo

    Ben Gallaher

    Film and Media Assistant

  • Judy Thompson Judy Thompson fun photo

    Judy Thompson

    Librarian

  • Javier Hennessey

    Javier Hennessey

    Resource Supervisor

  • Paul McPherson

    Resource Assistant

  • Melissa Schmidt

    Melissa Schmidt

    Resource Assistant

  • Ainsley Nicholas Ainsley Nicholas fun photo

    Ainsley Nicholas

    Resource Assistant

  • Sooha Kim Sooha Kim fun photo

    Sooha Kim

    Resource Assistant

Interested in working at Faith Christian School?

Our teaching and non-teaching staff make up a loving and welcoming community. See our available positions and apply!

Back to top